Od 1974 do2024. Odkryj historię firmy Microtrac - pioniera i założyciela technologii dyfrakcji laserowej. Wiele nowoczesnych instrumentów analitycznych na różne sposoby wykorzystuje światło np. do badania materiałów i procesów w celu określenia i zbadania ich właściwości, a także z myślą o optymalizacji ich produkcji czy zwiększenia efektywności i obszaru efektywności zastosowań. Większość metodologii wykorzystujących światło opiera się na oryginalnych pionierskich pracach wielkich fizyków, którzy pracowali nad naturą światła pod koniec XIX i na początku XX wieku. Ponad 100 lat temu, w 1916 roku, pojawiła się publikacja autorstwa Albert Einstein'a pt. "O kwantowej teorii promieniowania". Powszechnie przyjmuje się, że w tym artykule Einstein stworzył podstawy nowoczesnego lasera. W swojej serii "Historia fizyki" Norbert Straumann z Uniwersytetu w Zurychu szczegółowo opisuje niezwykłe postępy w naszym zrozumieniu natury światła zaprezentowane w tym artykule.
Z okazji 50-lecia dyfrakcji laserowej ogłosiliśmy konkurs: „The Quest for the Oldest” (w poszukiwaniu najstarszego). Szczęśliwy zwycięzca otrzymał od nas nowy analizator dyfrakcji laserowej!
Albert Einstein mógł jedynie zaprezentować teoretyczne podstawy i zasadę działania przyszłego lasera. Pierwszy laser został opracowany skonstruowany dopiero w roku 1960 w Hughes Research Laboratories w Stanach Zjednoczonych przez Theodore'a H. Maimana. Osiągnął on to w oparciu o prace teoretyczne Charlesa Hard Townesa i Arthura Leonarda Schawlowa.
Gdy tylko lasery stały się powszechnie dostępne, naukowcy zaczęli badać ich praktyczne zastosowania. Firma Leeds and Northrup Corporation z North Wales w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych specjalizowała się w technologii pomiarowej i oprzyrządowaniu do kontroli procesów. Na przestrzeni lat Leeds i Northrup wprowadziły przełomowe technologie pomiaru temperatury, pierwszy na świecie nieszklany czujnik pH i przepływomierze ultradźwiękowe, a także wiele innych nowości. W swoim centrum innowacji w Północnej Walii rozpoczęli badania nad wykorzystaniem laserów do określania wielkości cząstek proszków i emulsji. Do tego czasu zwyczajowym sposobem pomiaru wielkości cząstek były sita (metoda pochodząca sprzed ponad czterech tysięcy lat) lub różne metody sedymentacji. W 1974 roku Leeds i Northrup dostarczyli pierwszy instrument wykorzystujący dyfrakcję laserową do pomiaru rozkładu wielkości cząstek. Narodził się MICROTRAC. Amerykański patent 3,873,206 został przyznany na początku 1975 roku.
Pierwszy model Microtrac 7991 miał zakres pomiarowy od 2 do 176 mikronów osadzonych w zawiesinie wodnej. Wykorzystywał on laser gazowy HE-NE, a zjawiska dyfrakcji były mierzone za pomocą obrotowego detektora.
Na zdjęciu: David Kremer, który przeszedł na emeryturę z Microtrac dopiero w 2022 roku, instalujący pierwsze urządzenie w Bethlehem Steel.
Od tego czasu firma Microtrac pozostaje w czołówce firm rozwijających technologię dyfrakcji laserowej w wymiarowaniu cząstek. Zawsze przyglądaliśmy się najnowszym osiągnięciom technologicznym i włączaliśmy je do naszego oprzyrządowania - zawsze jako pierwsi wprowadzającą najnowsze rozwiązania. W 1975 roku firma Microtrac wykonała pierwszy pomiar dyfrakcji laserowej w suchym proszku. Już w 1987 roku Microtrac jako pierwsza firma zastosowała półprzewodnikowe diody laserowe zamiast tradycyjnych laserów gazowych. W 2018 r. wprowadzono na rynek analizator SYNC z synchronicznym pomiarem dyfrakcji laserowej i dynamiczną analizą obrazu, dostarczając użytkownikowi niezrównanych informacji na temat rozmiaru i kształtu. Historia toczy się dalej... Dołącz do nas, świętując 50 lat dyfrakcji laserowej Microtrac.