Jak oblicza się rozkład wielkości porów z izotermy adsorpcji gazu? W porach adsorbentu, cząsteczki adsorbatu oddziałują z otaczającymi je ściankami porów, a kondensacja zachodzi poniżej ciśnienia pary nasyconej adsorbatu. To ciśnienie kondensacji związane jest z wielkością porów.
Przypomina to zjawisko zanurzenia słomki w cieczy i podniesienia się poziomu cieczy wewnątrz słomki (kondensacja kapilarna). Im węższa słomka, tym wyższy poziom cieczy. Zjawisko to jest spowodowane niższą prężnością pary w słomce w porównaniu z ciśnieniem atmosferycznym. Ze względu na różnicę ciśnień poziom cieczy jest wzrasta, w celu uzyskania równowagi.
Wykres przedstawia zależność między izotermą adsorpcji a zakresem wielkości porów. Poniżej ciśnienia względnego 0,2 izoterma odpowiada mikroporom. Powyżej ciśnienia względnego 0,95 izoterma odpowiada makroporom. Materiały nieporowate również mogą wykazywać rozkład wielkości porów, ze względu obecność przestrzeni międzycząsteczkowych, który jest mierzony powyżej ciśnienia względnego 0,95.