Ziarna kawy są jednym z najważniejszych towarów, a szacuje się, że każdego dnia na całym świecie spożywa się 1,4 miliarda filiżanek kawy. Smak kawy zależy od palenia ziaren, rozkładu wielkości proszku oraz rodzaju i jakości przygotowania. Różne metody przygotowywania w procesie parzenia i filtrowania (np. ekspres do kawy, kawa filtrowana lub AeroPress) wymagają różnego zmielenia kawy w proszku w celu uzyskania aromatycznego rezultatu. Gdy palone ziarna kawy są mielone na proszek, określenie rozkładu wielkości cząstek odgrywa decydującą rolę, ponieważ ma znaczący wpływ na właściwości parzenia i filtrowania, a tym samym na smak i walory smakowe napoju.
Podczas przygotowywania kawy ważne jest osiągnięcie optymalnej ekstrakcji składników, które są rozpuszczane z mielonej kawy przez gorącą wodę lub parę. Im drobniejsza kawa w proszku, tym więcej składników można wydobyć w krótszym czasie. Jeśli stopień zmielenia kawy nie jest optymalnie dopasowany do czasu trwania i temperatury procesu parzenia, istnieje ryzyko, że kawa będzie nadmiernie lub niedostatecznie ekstrahowana. Kawa niedostatecznie ekstrahowana (= zbyt grubo zmielona) ma słaby aromat i wodnisty smak. Kawa poddana nadmiernej ekstrakcji (= zbyt drobne mielenie) ma gorzki smak z powodu zbyt dużej ilości rozpuszczonych składników (np. garbników).
Dzięki niezawodnemu określeniu wielkości cząstek można uzyskać powtarzalne mielenie dla danego procesu przygotowania, co skutkuje doskonałą w smaku kawą o zrównoważonym aromacie. Ze względu na wysoką zawartość oleju, szeroki rozkład wielkości cząstek i bardzo nieregularny kształt cząstek, kawa w proszku wykazuje trudne zachowanie materiału sypkiego, tj. cząstki mają silną tendencję do aglomeracji, a proszek jest trudny do przesypywania lub przenoszenia. Należy to odpowiednio uwzględnić w mechanicznych i optycznych metodach pomiarowych.
Tradycyjnie rozkład wielkości cząstek kawy w proszku określano za pomocą przesiewania analitycznego. Jednak metoda dyfrakcji laserowej staje się coraz bardziej uznawana za metodę standardową. Obie metody mają pewne ograniczenia pod względem zawartości informacji, dokładności i czułości. Kawa w proszku, zwłaszcza stosowana w kapsułkach lub strąkach, jest wysoce zoptymalizowana pod kątem danego procesu przygotowania i musi spełniać bardzo rygorystyczne specyfikacje jakościowe. Często można je sprawdzić tylko za pomocą metod obrazowania, które zapewniają bardzo wysoką rozdzielczość rozkładu wielkości przy jednoczesnej wysokiej przepustowości próbki.
W pomiarach cząstek z dynamiczną analizą obrazu zgodnie z normą ISO 13322-2, strumień cząstek jest generowany i przepuszczany przez system kamer. Obrazy cząstek są rejestrowane w ruchu jako projekcje cieni i oceniane przez komputer. Dynamiczna analiza obrazu działa zarówno w przypadku suchych proszków, jak i zawiesin. W przypadku kawy w proszku lepszym rozwiązaniem jest pomiar na sucho. Procedura takiego pomiaru za pomocą systemu CAMSIZER jest pokazana po prawej stronie. CAMSIZER X2 posiada dwie kamery o różnych powiększeniach, co pozwala na jednoczesną analizę małych i dużych cząstek bez konieczności wcześniejszej regulacji zakresu pomiarowego, np. poprzez dobór odpowiednich obiektywów. Jest to ogromna zaleta w przypadku analizy kawy w proszku, która zwykle ma bardzo szeroki rozkład wielkości od dolnego zakresu mikrometrów do 2 milimetrów. Podczas pomiaru CAMSIZER X2 pozyskuje i ocenia setki obrazów na sekundę, co prowadzi do bardzo stabilnych i powtarzalnych wyników ze względu na dużą liczbę wykrytych cząstek. Zwykły czas trwania pomiaru wynosi zaledwie 2-5 minut.
Zaletę zasady dwóch kamer zilustrowano na wykresie po prawej stronie. Wykres przedstawia rozkład wielkości kawy w proszku zmierzony za pomocą obu kamer, wraz z wynikiem tej samej próbki tylko za pomocą kamery basic i tylko za pomocą kamery zoom. Kamera zoom rejestruje drobną frakcję, ale tylko kilka dużych cząstek ze względu na mały obszar obrazu, co widać po wyraźnych stopniach po grubej stronie rozkładu. Kamera basic nie może poprawnie uchwycić drobnej frakcji ze względu na gorszą rozdzielczość. Obie kamery doskonale się uzupełniają, dzięki czemu przewyższają każdy system analizy obrazu z tylko jedną kamerą.
Kawa w proszku ma zazwyczaj szeroki rozkład wielkości cząstek z wyraźną frakcją drobną i grubą. Drobna frakcja jest mniejsza niż 200 μm, gruba frakcja może osiągnąć do 2 mm. Dzięki opatentowanemu systemowi dwóch kamer i wynikającemu z tego bardzo szerokiemu dynamicznemu zakresowi pomiarowemu, CAMSIZER X2 może określić zarówno wysoką rozdzielczość, jak i dobrą wiarygodność statystyczną w przypadku kawy w proszku. Pokazano to na rysunku 4 na przykładzie kawy w proszku o różnym stopniu zmielenia. Podczas pomiaru cząstki były rozpraszane sprężonym powietrzem w module podawania próbki X-Jet (rys. 2) pod ciśnieniem 80 kPa. Do wibracyjnego podawania kawy w proszku na rynnie dozującej firma Microtrac opracowała urządzenia, które umożliwiają bezproblemowe podawanie do pomiaru nawet bardzo słabo płynącej kawy.
Palenie ziaren kawy wpływa na ich kruchość. Kawa mielona z kruchych ziaren często składa się z kanciastych lub spiczastych ziaren, co prowadzi do mniejszej gęstości upakowania w zagęszczonej kawie. Zarówno rozkład wielkości cząstek, jak i kształt cząstek wpływają na gęstość nasypową, właściwości filtracyjne i ekstrakcyjne proszku, a tym samym na jakość przygotowanej kawy. Oba rysunki pokazują, że CAMSIZER X2 może wykorzystywać analizę obrazu do jednoczesnego określania zarówno szerokości, długości, jak i średnicy ekwiwalentu koła i wyprowadzania każdej z nich jako własnej krzywej rozkładu. W ten sposób jeden pomiar daje wiele wyników w oparciu o trzy różne definicje wielkości cząstek. Wyniki w odniesieniu do tych parametrów znacznie się różnią, co jednocześnie opisuje nieregularny kształt ziarna: w przypadku cząstek sferycznych rozkłady dla wszystkich trzech definicji wielkości byłyby identyczne. Dla porównania, wynik dyfrakcji laserowej, który zakłada, że cząstki są kuliste, zapewnia jedynie średnią szerokość i długość cząstek. Tak więc rozkład uzyskany za pomocą dyfrakcji laserowej najbardziej odpowiada definicji „średnicy równoważnej okręgowi” analizy obrazu, ale z większą rozpiętością. W obu przykładach wartości mediany (d50) są dobrze porównywalne, a to samo dotyczy procentu drobnych cząstek < 200 µm. Dyfrakcja laserowa jest zatem w stanie dość wiarygodnie scharakteryzować kawę w proszku. Jednak prawidłowe wykrycie frakcji gruboziarnistej jest trudne. Ponieważ kąty dyfrakcji stają się mniejsze wraz ze wzrostem wielkości cząstek, jest to trudniejsze do zmierzenia. W związku z tym rozdzielczość instrumentów nieuchronnie staje się gorsza dla dużych cząstek. Ponadto małe ilości cząstek o zbyt dużych rozmiarach mogą nie generować wystarczającego sygnału, aby mogły być reprezentowane w wynikach. Jest to szczególnie wyraźne w przykładzie na drugim rysunku: analiza obrazu znajduje cząstki o długości do 2 mm, wynik laserowy nie pokazuje żadnych cząstek > 1200 µm!
Problemem związanym z analizą sitową kawy w proszku jest spoistość produktu. Zawartość oleju nieuchronnie prowadzi do zbrylania, przywierania do ramy sita i zatykania oczek sita. Poniżej 200 µm w każdym przypadku należy stosować przesiewanie strumieniem powietrza. Wszystko to wiąże się z dużym nakładem czasu w celu określenia rozkładu wielkości, który ostatecznie obejmuje nie więcej niż osiem punktów danych (= liczba użytych sit). Porównanie z dynamiczną analizą obrazu pokazuje, że dane z sit są bardzo dobrze porównywalne z definicją wielkości „szerokości cząstek”. Wynika to z faktu, że podczas procesu przesiewania ziarna ustawiają się w taki sposób, że przechodzą przez sito z najmniejszą możliwą powierzchnią projekcji. Analiza sitowa ma zatem tendencję do określania szerokości cząstek. Z tych obserwacji wynika również, że porównanie analizy sitowej i dyfrakcji laserowej nie może być rozsądne i wiarygodne w przypadku cząstek o nieregularnych kształtach, takich jak kawa w proszku.